Godło, logotyp
skrót Polski Związek Wędkarski "PZW"
znajomego:
Powiadom znajomego:
Polski Związek Wędkarski od początku swego istnienia tj. od 1950 roku posiada godło zawierające skrót swojej nazwy „PZW”. Statut PZW w §1 taki skrót opisuje natomiast §4 ust. 3 mówi o ochronie prawnej godła Związku. Prawo ochronne na słowno-graficzny znak towarowy (logotyp), nadane przez Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, trwa od dn. 20.06.1996 roku.
Zgodnie z Uchwałą nr 97 ZG PZW z dn. 30.03.2001 r. w sprawie godła, barw i pieczęci Polskiego Związku Wędkarskiego, określiła prawo używania godła Związku. Prawo do używania godła Związku posiadają wszystkie jednostki organizacyjne PZW (okręgi i koła), z zastrzeżeniem, że nie mają one uprawnień do przekazywania go podmiotom trzecim. Stwierdzono również, że niedopuszczalne jest używanie godła w zniekształconej postaci graficznej, również przy tworzeniu logotypów okręgowych i kół.
(kliknij w poniższą grafikę, wybierz bazę "Znaki towarowe", następnie "Wyszukiwanie proste" i wpisz "PZW")
Ponadto:
Polski Związek Wędkarski jest stowarzyszeniem, którego byt prawny i zasady prowadzenia działalności określają przepisy odnoszące się do takiej formy zrzeszeń. W chwili obecnej jest to ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (tekst jednolity - Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 ze zmianami) oraz przyjęty przez Związek Statut.
W świetle postanowień art. 17 ust. 1 wskazanej powyżej ustawy Stowarzyszenie, z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego, uzyskuje osobowość prawną. Wówczas też określona w Statucie nazwa staje się oznaczeniem identyfikującym stowarzyszenie jako osobę prawną, pełniąc analogiczną funkcję, jak nazwisko w odniesieniu do osób fizycznych. Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują ochronę dóbr osobistych między innymi takich jak nazwisko (art. 23 i 24 kc). W świetle art. 42 KC w odniesieniu do osób prawnych, przepisy te stosuje się odpowiednio. Tym samym nazwa Stowarzyszenia jako dobro osobiste tej osoby prawnej podlega ochronie przed bezprawnym jej używaniem.
Z treści obowiązującego Statutu Polskiego Związku Wędkarskiego wynika także, że Stowarzyszenie w ramach swej działalności może prowadzić działalność gospodarczą (§ 7). Podmioty prowadzące działalność gospodarczą posługują się w obrocie wpisaną do stosownego rejestru firmą (art. 43 2 § l kc). Mogą także posługiwać się skrótem firmy (art. 43 5 § 4 kc) - w przypadku Polskiego Związku Wędkarskiego jest to skrót "PZW".
W dniu 29.08.2006 r. ogłoszono na stronie internetowej Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji (PIIiT) sentencję wyroku w sprawie o niezgodne z prawem wykorzystywanie skrótu PZW w domenie internetowej „pzw.pl”, którą Polski Związek Wędkarski wytoczył spółce Krokus z Łodzi.
Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych przy PIIiT w całości podzielił przekonanie PZW, iż używanie przez pozwanego skrótu PZW, jako znaku chronionego prawem dla oznaczenia nazwy naszego Związku jest niezgodne z prawem
PZW nie komentował i nie oceniał skutków toczącego się postępowania, mimo iż spotykaliśmy się w internecie z wieloma komentarzami, jak i interpretacją samego orzeczenia. Zasady postępowania mediacyjnego, zgodnie regulaminem PIIiT, nakładają bowiem obowiązek na strony postępowania nieujawniania jakichkolwiek informacji dotyczących postępowania przed sądem polubownym. Należy stwierdzić, że przedstawiciele spółki Krokus, jak i autorzy portalu Rybie Oko, która posługiwała się skrótem PZW, celem komercyjnego przyciągnięcia internautów do swojego portalu, wielokrotnie naruszali te zasady, publikując dokumenty związane z postępowaniem jeszcze przed rozprawą oraz komentując wyrok, zanim został ogłoszony. Przedstawiciele spółki Krokus informowali również niezgodnie z prawdą, że Sąd Polubowny nie uznał winy spółki Krokus, tymczasem orzeczenie sądu, jak i zasądzenie od pozwanego kosztów postępowania są tu jednoznacznym zaprzeczeniem takich oświadczeń. Informujemy również, iż nieprawdą jest, że PZW odrzucił wniosek pozwanego o mediację, gdyż regulamin PIIiT takiej możliwości dla strony pozwanej nie przewiduje.
Sąd przyznał rację PZW, tym bardziej musimy szanować symbole naszego Związku. Dotyczy to nie tylko internetu, ale także działalności gospodarczej, imprez i zawodów sportowych oraz różnych przedsięwzięć organizacyjnych, a więc wszędzie tam gdzie mamy okazję zaprezentować nasze godło.
Wyrok sądu ds. Domen Internetowych PIIiT jest czytelnym ostrzeżeniem dla tych, którzy chcieliby posługiwać się skrótem PZW, godłem lub jego elementem dla osiągnięcia różnych celów, m.in. komercyjnych.
Informujemy również, że Polski Związek Wędkarski uzyskał wyłączne prawo do używania domeny internetowej „pzw.pl”.
Polska jest państwem prawa i przykład, jakim jest wyrok w sprawie „pzw.pl”, stanowi tego najlepszy dowód.
Antoni Kustusz
rzecznik prasowy ZG PZW
Logo do pobrania
-
logo-pzw-archiwum.zip
- 0.11 MB